Görev nedeniyle Batman’a 2011 yılının sıcak bir yaz günü geldik. 40 derecenin üzerindeki sıcaklık vardı. Bu kadar sıcak bir yerde yaşamak zor olacaktı bizim için. Resmen çöl sıcağı…

Ama yaşadıkça gezdikçe alıştık. Güzel anılarımız geçti, en güzel ve unutulmaz dostluklar burada kuruldu. Ve Batman’ın bize en güzel hediyesi de oğlumuz Nadir Eymen oldu.

Batman 400.000 nüfusu olan bir şehir. Siirt ilçesinden ayrılarak il olmuş. Batman Raman dağından çıkan petrol sayesinde zenginleşmiş bir şehir. Batıda bildiğiniz en pahalı bütün mağazaları bulabileceğiniz, özel hastaneleri, özel okulları ve geniş lüks evleri, pahalı arabaların vs. Her şeyi olan bir şehir.

Ayrıntılı bilgi için https://tr.wikipedia.org/wiki/Batman_(il)

En unutulmazları da tabi ki yemekleri. Bizim en çok özlediğimiz, gittiğimiz hiçbir yerde aynı tadı bulamadığımız et yemekleri…

büryan

Batıda adı kuyu kebabı olarak bildiğimiz ama Batman’da adı büryan olan, kuzunun saatlerce kuyuda pişirilmesiyle yapılıyor. Etler damağınızda eriyip gidiyor.

Ayrıca perde pilavı, kuru dolması, ciğeri, kavurması, ve yöreye has yemekleri harika. Giderseniz mutlaka hepsini tadın.

Van kahvaltısı

Ayrıca Tpoa’nın içerisinde bulunan petrol cafe hala aklımızda..

Gidilmesini şiddetle tavsiye ederim. Yeşillikler içerisinde çölün ortasında kalan bir vaha gibi.

İşletmesiyle de övgüleri hak eden bir özelliği bulunuyor.

petrol cafe

Hasankeyf bir sürü uygarlığa tanıklık etmiş. İki yakasını Dicle’nin ayırdığı bir tarih. Biz gittiğimizde tarihi eserlerin daha yerini değiştirmemişlerdi. Şimdi ılıca barajının yapılmasından dolayı sular altında kalacağı için daha yüksek bir bölgede taşındı.

Hasankeyf
Hasankeyf
Hasankeyf
Hasankeyf

Mağaraların içerisi oldukça soğuk. Dışarıda 40 derecenin üzerinde bir sıcaklık varken girdiğimiz mağaralarda sanki klima var gibi.

Hasankeyf

Gezi planınıza Batman’ı da mutlaka ekleyin. Görülmesi gereken yerlerden birisi…

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden bir diğer gezimizi ziyaret etmek istiyorsanız https://www.netcezgezcez.com/diyarbakir/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz