Diyarbakır harika bir şehir. Tarihi güzellikleri ve acayip lezzetli yemekleriyle Güneydoğu Bölgesinin incisi denilebilir. Gözünüz kapalı gitseniz ve gözlerini açtığınızda ilk diyeceğiniz Ankara mı burası yoksa İzmir mi? Çok gelişmiş bir şehir.

İlk olarak Hasan Paşa Hanına gittik. Bu han Diyarbakır Valisi Vezirzade Hasan Paşa tarafından yapımına başlanmış,valinin başka bir göreve atanmasından dolayı hanın tamamlanması Osman Paşa döneminde olmuş.

Kervansaray’dan sonra Diyarbakır’daki en büyük ikinci han olan Hasan Paşa Hanı iki katlı bir mimariye sahip. Hanın avlu bölümünde bulunan bir kubbeli şadırvan var. Günümüzde turistik bir mekan olmuş olan Hasan Paşa Hanı’nda kahvaltı salonları dolup taşıyor. Buraya geldiğinizde kahvaltı mekanınız kesinlikle burası olmalı. Kahvaltı sonrası kahvenizi tarihi dokuya bakarak yudumlamayı unutmayın.

Handan çıkmadan hediyelik eşya satan dükkanlara uğrayın. Hem sevdiklerinize hem de evinizin bir köşesinde size Diyarbakır’ı hatırlatacak hediyelikler almayı unutmayın.

Tarihle bütünleşmiş yerleri gezerken mutlaka karnınız gene acıkacaktır. Bol bol salatalar eşliğinde ciğer şiş yiyin. 😉

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz