Gaziantep demek ,kültür demek, tarih demek, medeniyet demek, en önemlisi de yemek yemek demek…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2012 yılında Batman’da görev yaparken sınav için Gaziantep’e gittik. İyi ki de gitmişiz. Gaziantep’i anlatmaya kelimeler gerçekten yetersiz kalırmış.

O zamanlar gezme konusunda acemiyiz tabi. (Gezmediğimiz daha çok yeri var.) Bilmediğin bir şehirde arabayla gezmek yerine biz en iyisi taksiyle gezelim dedik ve bizi en meşhur olan yere götürmesini istedik.

Taksici insan sarrafı olmuş. Bizi görür görmez yemek yemeği sevdiğimizi anladı olsa gerek ilk götürdüğü yer İmam Çağdaş Kebab ve Baklava salonu oldu. 🙂 Buraya kadar gelmişiz yemeden döner miyiz hiç? Hemen attık kendimizi restorana. Gaziantep’in en meşhur yemeklerinden yedik. İçeride yer bulmak için resmen savaşıyorsun. Birisi kalkıyor hemen yeri doluyor. Ama buna rağmen servis çok hızlıydı.

Siz Gaziantep’e geldiğinizde önce burada karnınızı doyurun. Sonra kaleyi gezmeye gidin.Daha rahat olur. Çünkü burası kaleye de yürüme mesafesinde. Kalenin içinde Gaziantep Kahramanlık Panoraması’nıda ziyaret etmeyi unutmayın. Burada Antep’in kurtuluşu anlatılıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zincirli Bedesten Çarşısı ve Bakırcılar çarşısını da mutlaka ziyaret edin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gaziantep deyince akla gelenlerden ilki baklavasıdır. Biz kale gezimiz sonrasında hemen bir baklavacı bulup yemeyi tercih ettik. Normalde baklava çok sevmememize rağmen bu baklavaya bayıldık. İnsanın yedikçe yiyesi geliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir gün içinde çoğu yeri yürüyerek gezmiştik. Ertesi gün hayvanat bahçesi gezisi yapmaya karar verdik. Gezilecek alan çok büyük.Burayı gezmeye spor ayakkabı ile gelmek en doğrusu olur. Doğa yürüyüşü de yapmış oluyorsunuz bir yandan 😉 Çocuklu olanlar için gezmesi rahat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gaziantep medeniyetiyle, insanlarıyla ve yemek kültürüyle bir bütün olmuş. İyi ki de gelmişiz dediğimiz yerlerden oldu. Umarım sizler içinde öyle olur. Gaziantep’i rotanıza eklemeyi unutmayın.

Buradan ayrılırken kilo almayı da göze alın 😉 Sevgiyle kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz