Merhaba. Bugün biraz Konya’yı gezelim ne dersiniz? Biz de 2010 yılında gezmeye gitmiştik. O günden bugüne çok değişmiştir tabi. Daha çoluk çocuk yok hayatımızda.

KULE SİTE

İlk durağımız Kule Site olmuştu. 42. kata asansörle çıkıp şehri tepeden izleme imkanı buluyorsunuz. En üst kattaki restoranında yemeğinizi yiyip, manzaraya karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. En ilginç olan yanı ise restoranın 360 derece dönebilmesi.

Konya’da gezilecek yerlerin en başında tabiki de Hz. Mevlana Türbesi gelir. 1274 yılında Mevlana’nın oğlu Sultan Veled tarafından yaptırılan bu türbe her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyor.

“Gel, gel, ne olursan ol yine gel” sözleriyle herkese kucak açıyor. Sadece bizlerin değil, dünya tarihinin de saygı ile andığı, özellikle Mesnevi adlı eseriyle dünyanın takdirini kazanan Hz. Mevlana’nın türbesi Konya’nın merkezinde bulunuyor.

Maneviyatını sınırlarına girdiğiniz an hissedeceğiniz huzurun ve hazzın merkezi olan türbedir. Etrafındaki çarşılarla birlikte gezildiğinde daha keyifli olacağı kesin. Özellikle Şeb-i Arus kutlamalarının olduğu dönemde yoğunluk artmaktadır.

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
İster kafir, ister mecusi,
İster puta tapan ol yine gel,
Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…

Meram

Konya’da yeşillik ve suyun bir arada bulunduğu yer olan Meram merkez ilçedir. Burada doğaya karşı çayınızı yudumlarken, huzuru yakalayabilirsiniz.


 

İstediğin Bir Şey; “Olursa Bir Hayır , Olmazsa Bin Hayır Ara! (Hz.mevlana)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz