ŞİRİNCE

478

Şirince İzmir’ in Selçuk İlçesinde bir dağ köyü.  Adı gibi şirin dağların kucak açtığı bembeyaz evleri, köyü çevreleyen yemyeşil doğası, her yıl ekim ayında yapılan bağ bozumu şenliğine ve şarap festivaline ev sahipliği yapan yer Şirince…

Şirince’ ye geldiğinizde ilk başta sizi araç park sıkıntısı karşılıyor. Köyün içerisine araç ile girilemediğinden köyün dışında aracınızı bırakmak zorunda kalıyorsunuz.

Biz ilk başta bebek arabasını yanımıza almıştık. Ancak otopark görevlisi, sokakların Arnavut kaldırımı ve merdivenli olması nedeniyle bebek arabasıyla gezmenin uygun olmayacağını söyledi. Bizde Elif Beren ile rahat gezmek için yanımıza kangrumuzu aldık.

Şirinceye gelinir de kumda kahve içilmez mi ? Manzaraya karşı hem kumda kahvemizi içtik hem de o mistik havayı soluduk.

Köydeki eski Rum evlerini butik otele çevirip otantik bir hava yaratmışlar. Evlerin yapılış şekli ile hiçbiri bir diğerinin manzarasını kapatmıyor.

Şirince’yi gezerken bolca şarap ve organik ürün satan dükkanlar bulabilirsiniz.

Sokaklarının dar ve Arnavut kaldırım olması nedeniyle gezi sırasında zorluk çekmemek için spor ayakkabısı ile gezmekte fayda var. Ayrıca ya erken saatte yada gün batımına yakın gezmenizi tavsiye ederiz. Köyü gezebilmek için taş merdivenleri tırmanırken ve inerken baya efor sarf ediyorsunuz.

Tarih kokan sokaklarıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer ŞİRİNCE…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz